Tuzla’da Biyoteknoloji Vadisi Kurulacak

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladığı proje kapsamında Tuzla’da biyoteknoloji vadisi kurulacağını açıkladı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın, İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladığı proje kapsamında Tuzla’da biyoteknoloji vadisi kurulacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Yıldırım’ın iletişim ofisinden yapılan açıklamaya göre, binlerce gence iş kapısı olması planlanan ve 160 şirketin bulunacağı biyoteknoloji vadisinin ekonomiyi canlandırması ve 30 bin kişilik istihdam sağlaması planlanıyor.

Katma değeri yüksek ürün ihracatı artırılıp İstanbul ekonomisine her yıl 27 milyar lira katkı sağlayacak projeyle, özellikle genç üniversiteliler için sayısız iş fırsatı sunulacak.

Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ını 78 milyar dolarla tek başına karşılayan İstanbul’a 5,7 milyar lira harcamayla kurulacak vadi, Türkiye ekonomisi için önemli kazanımlar elde edecek.

Yıldırım’ın vizyon projelerinden birini oluşturan tesis hayata geçirildiğinde Türkiye, kanserden aşıya kadar birçok alanda yerli ilacını üretecek. Teknoloji vadisinden çıkacak ürünlerin kilogram değeri 10 bin dolara ulaşacak.

“Vadide, 160 şirket 500 girişim yer alacak”

Yeni nesil sağlık üretim üssü, çevre, gıda, tarım, hayvancılık, tekstil ve metalurji gibi birçok alanı kapsayan biyoteknoloji merkezinde, milli ilaç, biyoteknolojik milli aşı, biyomedikal tıbbi ürün, nanoteknolojik ürün, biyoteknolojik tarım ilaçları, nitelikli tıbbı bitki ve tohum, biyoteknolojik kanser ilacı, biyolojik ham madde, antibiyotik, foksiyonel gıda katkı maddesi, DNA izolasyon kiti, moleküler genetik kit, biyogaz, biyokütle, helal kemik tozu ve kemik grefti, biyosensör ürünler, embriyo, antikor, pigment, insülin, hemofilin, terapötik protein, enzim, bakteri, hormon üretimi ve plazminojen aktivatör yapılması planlanıyor.

Vadide, 160 şirket, 500 girişim yer alırken, antikordan aşıya, lensten kemoterapi ilacına kadar pek çok değerli ürün, 20 bin kişilik doğrudan istihdamla üretilecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, Türkiye’nin pazar bulmada sıkıntısı olmadığını anlattı. Yıldırım:
“Ancak ihracatımızın kilogram değeri düşük. Katma değeri fazla olan ürünler ihraç etmemiz şart. Burada ortalama 10 bin doları yakalayacağız. Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı ürünleri bulacak. Ayrıca ihracatla gelirimizi arttıracağız. Gelirimiz emekliye, işçiye daha çok kaynak anlamına gelecek. İstanbul demek Türkiye demek. Biz bunun bilinci ile çalışacağız. Kısaca herkese ilaç olacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here