Ulaşım Projeleri Konut Fiyatlarını Uçurdu!

Gayrimenkul sektöründeki gelişim artık İstanbul, İzmir, Ankara  gibi büyük kentlerle sınırlı kalmıyor. Ulaşım projeleri kentleri birbirine bağlarken gayrimenkullerin değerini de de hızla artırıyor.

Tıpkı Yalova’nın kaderini Osman Gazi Köprüsü’nün değiştirmesi örneğinde olduğu gibi. Köprünün adının duyulmasından açılmasına kadar geçen süreçte Yalova’daki gayrimenkuller hızla değer kazandı.

Bu özel çalışma sonucunda, 2012 yılında bin 41 TL olan ortalama konut metrekare fiyatı yüzde 123 artarak 2 bin 317 TL’ye ulaşan Yalova en çok artış gösteren il oldu. Onu 2012’de ortalama metrekare fiyatı bin 825 TL olan ve 5 yıllık süreçte yüzde 113’lük artış göstererek ortalama metrekare fiyatını 3 bin 894’e çıkaran İstanbulizledi. Üçüncü sırayı ise 2012’de bin 97 TL olan ortalama metrekare fiyatını yüzde 113’lük artışla 2017’de 2 bin 333 TL’ye yükselten Çanakkale aldı.

ORDU, İZMİR, BURSA… 

Çanakkale’yi sırasıyla yüzde 108’lik artışla Ordu, yüzde 100’lük artışla İzmir, yüzde 97’lik artışla Burdur, yüzde 97’lik artışla Sakarya, yüzde 96’11k artışla Muğla, yüzde 95’lik artışla Sinop ve yüzde 94’lük artışla Kocaeli izliyor.

Çanakkale’nin değerini artırma nedenleri olarak yoğun göç ve temelleri atılan Çanakkale Köprüsü’nün etkisi gösteriliyor.

Ulaşım projeleri kentleri birbirine bağlarken gayrimenkullerin değerini de de hızla artırıyor.

RAKAMLARI NE YÜKSELTTİ

– Çanakkale’nin değerini artırma nedenleri olarak yoğun göç ve temelleri atılan Çanakkale Köprüsü’nün etkisi gösteriliyor.
– Ordu’nun göç alması, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar ve ORGİ Havalimanı’nın yarattığı ticaret hacmi ile gelişip değerlendiği vurgulanıyor.
– Yatırımcıların arazi yatırımları yaptığı Sakarya ise bu ilginin gayrimenkule yansımasıyla değerleniyor. l İzmir’in değerini artırma nedenleri olarak yoğun göç alması ve gayrimenkul piyasasındaki nitelikli gelişim gösteriliyor.
– Burdur, göç alan ve ticari faaliyetleri gelişen bir diğer kent olarak değer kazanmaya devam ediyor. —
– Turizmin önemli kalelerinden biri olan Muğla, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesiyle değer kazanıyor.
– Karadeniz’in en sakin kentlerinden biri olan Sinop, son yıllarda emekli göçü alması, kentteki üniversite varlığının gelişmesi, havalimanının aktif olması, turizm potansiyelini her geçen yıl artırmasıyla gayrimenkul piyasası gelişen bir diğer kent oluyor.
– Kütahya ve Amasya’da göç ya da ticari faaliyetlerde bir artış görülmemesi nedeniyle gayrimenkul gelişiminin sınırlı kaldığına dikkat çekiliyor. l Nevşehir, Bilecik ve Sivas da mevcut gayrimenkulde durumun korunup bir miktar gelişimin sağlandığı kentler arasında yer alıyor.

MARDİN YERİNDE SAYDI

Araştırmaya göre son beş yılda metrekare değerini en az artıran kentler sıralamasında ise Mardin ilk sırayı alıyor. Mardin’de 2012’de 881 TL olan ortalama metrekare konut satış fiyatı son beş yılda sadece yüzde 6’lık artış göstererek 2017’de 932 TL’ye çıkabildi. 2012 yılında 922 TL olan metrekare satış fiyatı yüzde 18’lik artışla 2017 yılında bin 85 TL’ye ulaşan Şanlıurfa bu açıdan ikinci sırada yer alıyor.

ANADOLU’NUN GÖZDESİ

Üçüncü sırada ise 2012 yılında konut metrekare satış fiyatı 979 TL iken yüzde 18’lik artışla 2017 yılında bin 153 TL’ye çıkan Erzincan bulunuyor. Erzincan’ı, sırasıyla, son beş yıl içinde metrekare fiyatını yüzde 23 artıran Kilis, yüzde 26 artıran Gaziantep, yüzde 29 artıran Kütahya ve Amasya, yüzde 30 artıran Nevşehir, yüzde 33 artıran Bilecik ve Sivas takip ediyor.

Kaynak: Güneş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz