Yabancı Yatırımcı İzmir’i Tercih Etmiyor

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yabancılara konut satış sıralamasında İzmir’in listeye bile giremediğine dikkat çekti, “Kenti dünyaya tanıtmak için daha çok çalışmamız lazım” dedi

İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank’in geçen yılın ikinci çeyrek raporuna göre İzmir, Haziran 2017 itibarıyla 1 yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 20’nin üzerinde artığı, dünyadaki 8 kent arasına girdi. Merkez Bankası’nın Türkiye konut fiyatı endeksine göre de, konut fiyatı, üç büyük il arasında ‘en hızlı’ İzmir’de arttı. İzmir’deki genel konut ve yeni konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 17’yi aştı.

 ‘Potansiyeli sergilemeliyiz’

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in doğal güzellikleri, tabiat örtüsü, tarihi zenginliği, turizm potansiyeli, denizi, kumu, güneşi, termal varlığı ve uygar yaşam biçimiyle sahip olduğu hoşgörü ve huzurla ‘tercih’ edilen bir kent konumuna geldiğini söyledi. Tüm bunların ‘yerli’ yatırımcının dikkatini çektiğini ve İzmir’i gayrimenkul sektörünün zirve yaptığı bir şehir haline getirdiğini belirten Aslan, dünya kenti olma yolunda ilerleyen İzmir’in ‘yabancı’ yatırımcı çekmede ise aynı potansiyeli sergileyemediğini söyledi.
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışı verilerine göre son üç yılda Türkiye’de yabancı yatırımcıların 63 bin 253 konut aldığını belirten Aslan, “Bu 63 bin konut satışından maalesef İzmir yeterince payını alamadı. Son iki yılda İzmir’den yabancılar neredeyse yok denecek kadar az sayıda konut satın aldı. Bu, İzmir’in yabancı yatırımcı açısından istenilen düzeyde bir çekim merkezi olmadığının göstergesidir” dedi.

‘Görevimizi yapamıyoruz’

İzmir’in yabancılara konut satışında Ankara, İstanbul, Antalya, Muğla, Bursa hatta Aydın’ın da gerisinde olduğunu söyleyen Aslan, “Orta Doğu’dan, Rusya’dan ve Avrupa’dan ülkemize gayrimenkul talebi artıyor. Ancak bu taleplerin netice bulduğu satış rakamlarında İzmir’in adı dahi yok. Bu kabul edilemez. İzmir açısından yabancılara konut satışında bu can yakıcı tablo; İzmir’in kaderi olamaz. Olsa olsa; hepimizin İzmir’in tanıtılması konusunda görevimizi yeterince yapmadığımız gerçeği olur” dedi. Aslan, “Turizm başta olmak üzere, sanayide, sağlıkta, her alanda tanıtım şart. İzmir’i tanıtamazsak turizm olmaz, sanayide arzu ettiğimiz yatırımcı başka şehirlerde iş yapar, İzmirli gençler de iş bulmak için göç eder” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz