Yabancıya Satılan Konutun Yüzde 20’sini Ruslar Aldı

Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, 2022’nin ilk altı ayında satışı gerçekleşen konut adedini 726 bin 398 olarak açıkladı. Yabancı yatırımcının söz konusu rakam içinde 35 bin 383 konut ile yer aldığını dile getiren Hakan Bucak, nisan ve mayıstan sonra haziranda da en çok Ruslara konut satıldığını ifade etti. Hakan Bucak’ın verdiği bilgiye göre Nisan-Haziran 2022 döneminde yabancıya satışı yapılan konutlar içinde Rusların payı yüzde 20,50 olarak hesaplandı.

Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan BucakMars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak-Haziran dönemi konut satış rakamlarını değerlendirdi. 2022’inin ilk altı ayında 726 bin 398 konutun satıldığını ve geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan artışın yüzde 31,4 olduğunu kaydeden Hakan Bucak değerlendirmesine; “Altı aylık toplam konut satış adedine baktığımızda yabancı yatırımcı payının yüzde 4,87 olduğunu görüyoruz.  Irak, İran, Rusya, Almanya, ABD, İngiltere ve Kanada başta olmak üzere 80’den fazla ülke vatandaşı Türkiye’den konut alıyor. Rusların Türkiye’ye ilgisi ise Nisan ayından bu yana tavan yapmış durumda. Nisan-Haziran döneminde yabancıya satışı gerçekleşen toplam 21039 konutun yüzde 20,50’sini Ruslar aldı” şeklinde devam etti. Hakan Bucak, Rus kaynaklı talebin önümüzdeki aylarda azalabileceğini, çünkü vatandaşlık ve ikametgâh veren ülkelerin savaş nedeniyle uyguladıkları ambargoyu kaldırdığını ve Rus vatandaşlarından tekrar başvuru almaya başladığını söyledi.

Konut fiyatlarında ciddi artış beklemiyoruz

Türkiye konut sektöründeki son durumu da değerlendiren Hakan Bucak “Türkiye’de konut sektöründe; artan üretim maliyeti, yavaşlayan yeni konut arzı, negatif faiz ortamı, enflasyona karşı korunma, kur şoku, artan güçlü talep ve göç konut fiyatların ciddi oranda artmasına sebep oldu. Türkiye’nin en önemli şehri olan İstanbul’da ortalama 100 metrekare bir dairenin birim fiyatı ise 1,7 milyon TL’ye çıkmış durumda. Öte yandan konut fiyatlarında artışın devam etmesini beklemiyoruz. Gayrimenkul fiyatlarında, kredi daralma kararı ve hızlanan arz çalışmalarının sonuç vermesi nedeniyle daha stabil bir görünüm beklemekteyiz. Özellikle enflasyona karşı koruma içgüdüsünde gayrimenkulde gelinen fiyat noktası biraz talebi iç piyasada düşürebilir.”  Hakan Bucak, yeni üretilen konutlarda maliyet baskısından ötürü oluşan fiyatların ikinci el konuta talebi arttıracağını da sözlerine ekledi.

Kira kontratı yolu ile ikametgah uygulamasının durdurulması kira fiyatlarını etkileyecek

Hakan Bucak, 13 Haziran itibariyle uygulanmaya konulan gayrimenkul yolu ile vatandaşlık edinim bedelinin 400 bin dolara çıkarılmasını da değerlendirdi. Rakamın 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasının yaratacağı negatif talep şokunun kısa sürdüğünü ifade eden Hakan Bucak, “İki, üç ay sürmesi beklenen adaptasyon sürecinden sonra talepteki artışın devam edeceğini görüyor olacağız” dedi. Yabancı yatırımcı ilgisinde yaşanan artışı vatandaşlık bütçesinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına bağlayan Hakan Bucak, “Artışın yaşanacağı önden bilindiği için yabancı yatırımcı planlamalarını öne çekti. Talebin öne çekilmesi de satışlara yansıdı. Kira kontratı yoluyla yabancılara ikametgâh verilmesinin durdurulması da yine piyasanın hareketlenmesinde önemli bir rol oynadı. Karar yaklaşık 1 milyona varan kiralık konutun piyasaya tekrar geleceğinin sinyalini veriyor. Buda kiralama fiyatlarındaki rekabetin artacağını ve kira fiyatlarındaki artışın stabil hale geleceğini gösteriyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz