Yatırım Trendi Yeniden Gayrimenkulü Gösteriyor

Gayrimenkul Satışları Rekor Kırdı

Gayrimenkulde yeni projeler açıklanıyor. “2021’de yatırım trendi yeniden gayrimenkulü gösteriyor” diyen sektör uzmanları, ikinci çeyrek itibarıyla canlılığın artacağına vurgu yapıyor. 

Gayrimenkul sektörünün Kovid-19 salgınına rağmen yatırım cazibesini koruduğunu belirten sektör uzmanları, gayrimenkulün 2021 yılında yatırım için yeniden ‘trend’ olacağına dikkat çekiyor.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; uzun vadede yatırımcılar tarafından ‘güvenli liman’ olarak görülen gayrimenkul yatırımının özellikle 2020 boyunca dövize yatırım yapanları çektiği dile getiriliyor.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, gerileyen döviz kurunun ve güven katsayısı giderek artan makro verilerin yatırım amaçlı konut alacaklar için yeni bir fırsat yarattığını belirtti. Durbakayım, “Tasarruflarını dövizde değerlendirenler yavaş yavaş güvenli limana girmeye başladı. Bu nedenle özellikle ikinci el konut satışlarındaki artışın temelinde tasarruf araçlarının arasında değişim olduğunu söylemek mümkün. Dövizden yeterli kar sağladığını düşünen yatırımcılar, yavaş yavaş gayrimenkule dönüş yapıyor” diye konuştu.

Cazibesini koruyacak

Gayrimenkul Borsası’nın (GABORAS) verilerine göre, 2020 yılı içerisinde, altının son bir yılda yüzde 57 getiri sunduğu, yine dolar bazında yüzde 25’lik bir getiri olduğu hatırlatılırken, özellikle yılın son döneminde döviz kurlarının Türk Lirası karşısında gerilemesiyle 2021 yılı başı itibarıyla gayrimenkul yatırımlarının devam edeceği sinyalinin alındığı kaydedildi. Fiziksel gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra, menkul kıymet açısından bakıldığında, gayrimenkule dayalı kira sertifikalarının 2020 yılı içerisinde yaklaşık yüzde 9’luk, BIST Gayrimenkul Endeksi’nin ise yüzde 60’lık getiri sağladığı ifade edilirken, menkul kıymetler noktasında gayrimenkul yatırımının 2021 yılı içerisinde cazibesini koruyacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Dijitalleşmesi lazım

Yeni dönemde piyasanın canlanması ve yatırımlar açısından çok umutlu olduklarının altını çizen Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş, gayrimenkulün tüm alanlarında hareket beklenildiğini söyledi. Gümüş, şöyle konuştu:

“2019 yılına göre konut fiyatları yüzde 26 arttı. Bu süreçte konut arzı düştü. Arazilere, arsalara daha alıcı gözle bakmaya başladık. Ticari gayrimenkulde zorlanmalar yaşanırken, e-ticaret dolayısıyla kent merkezlerinde lojistik depolara ihtiyaç arttı. Daha da artacak. AVM’lerde yeniden işlevlendirme, yeniden konumlama süreçleri başladı. Ofis alanları küçülüyor. Tek büyük ofis alanı yerine, personelin online çalıştığı uydu ofisler sistemine geçiliyor. Gayrimenkul teknolojileri alanlarında inanılmaz gelişmeler oluyor. Kamunun ‘Proptech’ (gayrimenkul teknolojileri) fonu oluşturup girişimcileri desteklemesi lazım. Dijitalleşme yarışında en geride kalan gayrimenkul ve inşaat sektörünün hızlanması lazım. Deprem gerçeğini de göz önünde bulundurarak kentsel dönüşümün finansmanında otomatik değerleme ve menkulleşme adımlarını atmak lazım. Mesajı hızlı alırsak gayrimenkul sektöründe ciddi sıçramalar görebiliriz.”

Değer artışını pandemi belirledi

GABORAS gayrimenkul fiyat verileri incelendiğinde, 2020 yılı içerisinde gerçekleşen değer artışlarının, enflasyon oranının üzerinde bir getiriye sahip olduğu belirlendi. Yılın tüketici tercihlerini ise koronavirüs salgını belirledi. Genel olarak sahil ve kıyı şeritleri, tatil bölgeleri talep gören noktalar oldu. Özellikle İstanbul’a yakın, 2-3 saat içerisinde ulaşımın yapılabildiği yerlere bakıldığında; Şile bölgesinde konut değerlerinde yüzde 20 oranında artış kaydedildi. Kandıra’da yüzde 21, Sapanca’da ise yüzde 16 oranında artış yaşandığı belirlendi. İl bazında da Çanakkale’nin yüzde 27.5 artış oranıyla öne çıktığı görülüyor. Çanakkale’yi yüzde 26 ile Bursa, yüzde 22 ile Tekirdağ ve yüzde 19 artış oranıyla Yalova izliyor.

2019 yılına göre en fazla fiyat artışı yaşanan şehirler ise yüzde 60 ile Muğla, yüzde 57 ile Mersin, yüzde 56 ile Antalya ve yüzde 50 ile  İzmir  oldu. Artışın en fazla yaşandığı kentlere bakıldığında, Kovid-19 salgını sebebiyle kalabalık şehirlerden kaçışın yazlık ve kırsal alanları ön plana çıkardığı görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz