Yatırımcılar Konut Satışlarını Artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 şubat 2020’de açıklanan konut satış istatistiklerine göre yılın ilk ayında geçen senenin ocak ayına göre yüzde 55.8 artan konut satışları 113 bin 615 adet olarak kayıtlara geçti. Yabancılara gerçekleştirilen konut satışları da geçen yılın ocak ayına göre yüzde 23.3 oranında artış kaydederek 3.907 adet oldu.

Ocak ayı konut satışlarındaki yükselişi değerlendiren İnşaatçılar Derneği’nden (İNDER) yapılan yazılı açıklamada yatırımcıların harekete geçmesinin satışları artırdığına dikkat çekildi.

İNDER’den konu ile ilgili yayınlanan basın bülteninde şu ifadelere yer verildi:

Konut satışlarında son 10 yılın en yüksek rakamına sahne olan bir yıl başlangıcı yaşandı. Konut satış adedi yüz bin bandını aşarak 113.6 bin adetlik rakamla, 2020 için çok olumlu sinyaller verdi. Aylık bazda yüzde 79’a gerileyen konut kredisi faiz oranlarının etkisi ipotekli satışlarda da kendini gösterdi ve söz konusu kalemdeki satışlar, yılın ilk ayında 42.2 bin adet olarak gerçekleşerek 50 bin adetlik hedefe doğru büyük bir hamle yaptı. Ekonomideki düzelme algısının yüksek olduğunu teyit eden bu satış rakamların, ilk el satışlardaki etkisi şimdilik sınırlı oldu. Geçen yılın aynı ayına göre sadece yüzde 16 artış göstererek 36 bin adet olan ilk el satış rakamının, yılın ilk yarısında toplam satışlar içindeki payını daha da artırmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi için kamu bankalarında başlayan faiz indiriminin özel bankalara da yayılacak olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Yabancıların Türkiye ilgisi artarak devam ediyor. Türkiye gayrimenkul piyasasındaki prim potansiyelinin farkında olan yabancı yatırımcıların alımlara devam etmesi, yılın ilk ayındaki alımlarını artırdı ve 3.9 bin adetlik satış seviyesine ulaştı. Bu kulvardaki satışların ivmeli bir şekilde devam etmesini ve yıl sonunda 50 bin bandını aşmasını öngörüyoruz. 

Tüm bu veriler ışığında 2020’nin gayrimenkul yılı olacağını söylemek mümkün. Özellikle yatırım amaçlı satışların yoğunlaşacağı bu yıl içinde, fiyat artış beklentisinin arttığı bu yılda sektördeki prim potansiyelinin sürükleyici bir etken olacağını göreceğiz.

NAZMİ DURBAKAYIM

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz