Yeni AKM Binası Miami’de Tanıtıldı

Taksim’de yeni yapılması planlanan AKM Binası, projenin mimari çalışmalarını üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Murat Tabanlıoğlu tarafından Miami’de tanıtıldı.

Taksim’deki eski Atatürk Kültür Merkezi’nin olduğu yere yeni AKM Binasını yapacak olan Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Murat Tabanlıoğlu; Design Miami 2017’de düzenlenen “Sanat Mimari Buluşması Bir 21. Yüzyıl Deneyimi” konu başlıklı panelde Taksim’e yapacakları yeni Atatürk Kültür Merkezi Binası’nı farklı uluslardan katılan mimarlara tanıttı.

Kültür yapıları aracılığıyla, yaratıcı ifade ve toplumsal bilinç birlikte ve doğru ele alındığında, kentler herkes için yaşanır ve uzun ömürlü olabilir diyen Murat Tabanlıoğlu projeyi tanıtırken yaptığı konuşmasında “AKM, çağdaşlarıyla birlikte ele aldığımız bir değerlendirme içinde, ‘nasıl olmalı?’ sorusuna verilecek cevaplardan biri olacak şekilde tasarlandı. Özellikle “opera gibi karmaşık bir işlevin icrasına hizmet veren, 60’ların mimarisini bugün nasıl ele almalıyız?” sorusuna cevap ararken, güncel AKM projesinin, örnek bir vaka teşkil etmesini bekliyoruz. Çünkü hala dünyanın pek çok şehrinde tarihi yapıların korunması kuvvetle savunulmasına rağmen, new-old (yeni-eski) denilen 20. YY yapılarının korunmaları ile ilgili net prensipler, henüz çok yakın bir zamanda tartışılmaya başlandı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz