Yeni Düzenleme Sektörün Elini Güçlendirecek…

Konutta İndirim Kampanyası

Gayrimenkul alımı yoluyla yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesinde yapılan yeni düzenlemeyi değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Dernek Başkanı Feyzullah Yetgin bu kararın sektörün elini kuvvetlendireceğini söyledi.

Başkan Erdoğan tarafından onaylanarak imzalanmasının ardından bugün Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede düzenleme yapıldı ve söz konusu limit, 250 bin dolara indirilmesini değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin; daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesinin; Portekiz, İspanya, Yunanistan, Kanada gibi birçok ülkede yabancı yatırımcıyı çekmek ve gayrimenkul satışlarını teşvik etmek için uygulanan bir yöntem olduğunu söyledi.

Sözlerine “Gayrimenkul için 1 milyon dolar, küçük bir yatırım değil. Bugüne kadar Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılar ağırlıklı olarak 100 bin ile 300 bin dolar civarında bir yatırım aralığı tercih etmişti. Yeni düzenleme ile daha üst segmentteki yatırımcıyı ülkemize çekmeyi hedeflemeliyiz. Başta marka şehir olarak konumlandırdığımız İstanbul olmak üzere, ülkemizin birbirinden güzel bölgeleri ve kentlerindeki gayrimenkul potansiyelini, yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz hedef kitleye çok iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye gayrimenkul sektörü, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile çok daha iyi bir seviyede olmayı hak ediyor” şeklinde devam eden Yetgin; “Son dönemde yaşanan kur artışı ile birlikte, yabancı yatırımcı ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye’de yatırım yapmak cazip hale geldi. Ayrıca geliri döviz olanlar için avantajlı bir durum ortaya çıktı. Bu gelişmelerin de etkisiyle yabancılara yapılan konut satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.15’lik büyüme ile 11.816 adet seviyesine yükseldi. Gayrimenkul alımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı şartının yumuşatılmasının ülkemize daha fazla yabancı yatırımcı çekmemize ve konut satışlarını artırmamıza katkıda bulunacağına inanıyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here