Her Yıl 900 Bin Kişi Eve İhtiyaç Duyuyor

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Türkiye’de yılda 1 milyon civarı konut üretimi yapıldığını belirtti.

Bloomberg HT tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Zirvesi kapsamında “Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları” başlıklı panele katılan Elmas, her yıl 900 bin kişinin eve ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Yıllık 1 milyon civarı konut üretimi yapıldığını anlatan Elmas, bu konutların 700 bin kadarının satıldığını dile getirdi.

Elmas, 2000’den sonra yapılan konutların depreme dayanaklı olduğunu ancak öncesinde yapılanların ise sorunlu, sıkıntılı ve çürük olduğunu aktardı.

Elmas, ülke genelinde en az 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğinin altını çizerek, “Gayrimenkul yatırımları son 7-8 senedir, her bir sene bir sonrakinden artarak devam ediyor. Çok ciddi bir rekabet ortamı var. Yılda en az 500 bin konutu dönüştürürsek 15 yılda ancak bu 7,5 milyon konutu dönüştürebiliyoruz. Yani 1 milyon konut üretebiliyoruz. Bunun 100 binini kentsel dönüşüm ile dönüştürebilirken 500 bine çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

“Türkiye’de iyimserlik hakim”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin de KPMG küresel inşaat araştırma raporuna göre dünyadaki inşaat oyuncuları çok iyimser olmamasına rağmen Türkiye’de iyimserliğin hakim olduğunu söyledi.

Engineering News Record’a (ENR) göre Türkiye’nin dünya rekabet sıralamasında ikinci sırada olduğunu ifade eden Yetkin, Türkiye’de konut sahipliği oranının yaklaşık yüzde 70 olduğunu, yüzde 80-90 olmasının pek mümkün görünmediğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz