Yılbaşında En Çok Kiralık Ev Aradık!

Yılbaşı tatili verilerine göre 30-31 Aralık ve 1 Ocak tatilini kapsayan dönemde ev arama geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik artış görülürken, yüzde 18,1’lik artışla en çok kiralık ev arandı.

Yeni yılda yeni ev hayali kuranlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir artış görüldü. 30-31 Aralık ve 1 Ocak tatilini kapsayan üç günlük tatilde yüzde 18,1’lik artış oranıyla en çok kiralık ev arandı. Yeni yıla hayalindeki evi bularak girmeyi isteyenler Emlakjet tarafından emlak ofislerine özel tahsis edilen Jethat’tı arayıp bilgi almayı tercih etti.

Verilere göre 2017 yılında 20 milyon kişi kiralık ya da satılık olmak üzere emlak arayışına girdi. Bu kitlenin yüzde 51’ini erkekler yüzde 49’unu ise kadınlar oluşturuyor. Satılık dairelerde yüzde 40 oranla en çok 3+1 evler arandı. Ev arayanların yüzde 39’u ise 2+1 dairelere baktılar. 2017 yılında kiralık daire arayanların yüzde 39’u 2+1, yüzde 32’si 3+1 ve yüzde 16’sı 1+1 aradı.

Kadınlar daha çok kiralık ev bakıyor

Analizde ortaya çıkan bir sonuç da kadınların daha çok kiralık ev, erkeklerinse satılık ev aradığı oldu. Kadınlar kiralık evlere daha çok bakıyorlar. Kadınlar tüm kiralık aramalarının yüzde 21’inde 2+1, yüzde 19’unda ise 3+1 aradılar. Erkekler ise tüm satılık aramalarının yüzde 22’sinde 3+1, yüzde 22’sinde 2+1 ev aradılar.

Türkiye’nin yılbaşı tatilinde bile ev aramayı bırakmadığı görülüyor. 30-31 Aralık ve resmi tatilin olduğu 1 Ocak tarihleri ile birlikte kullanıcıların kiralık gayrimenkul bakma oranlarında hareketliliğin başlamasını Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye emlak piyasasına hızlı, kolay ve keyifli bir emlak bulma sitesi olarak sunduğumuz Emlakjet’in üstün teknolojisi sayesinde ayrıntılı veri analizleri yapabiliyoruz. Yeni yıl için yaptığımız araştırmamızda gördük ki Türkiye olarak yeni yılda yeni ev hayali kurmuşuz ve 30-31 Aralık ve 1 Ocak’ı kapsayan tatil dönemimizi ev aramaya da ayırmışız. Bu dönemde kiralık emlak arayışındaki artış bize, özellikle yeni yılla birlikte gelirlerinde değişiklik bekleyen kesimin ev değişikliği için sömestr dönemini değerlendirdiğini gösteriyor. Böylece emlak sektörünün 2018’e hareketli bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz