Yün İplik Fabrikası’nın Yerine AVM ve Konut Projesi

Hasköy

Hasköy’de bulunan 66 yıllık Yün İplik Fabrikası’nın yerine AVM ve konut projesi yapılacak.

Beyoğlu Pirimehmetpaşa Mahallesi’nde yaklaşık 15 dönümlük arazi üzerinde 1952 yılında Eluaşvili ailesi tarafından kurulan Hasköy Yün İplik Fabrikası’nın kaderi değişiyor. 65 yıldır iplik imalatı yapılan fabrika son yıllarda küçülmeye gitmiş, tarihi bina daha çok sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyordu. Son olarak fabrika arazisi için konut, AVM ve ofis projesi geliştirildi. Bu proje için gereken imar planı değişikliği de 16 Şubat günü toplanan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

 

 

GEREKÇE: MÜLKİYET AYNI AMA FONKSİYONLAR FARKLI

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen plan değişikliğinin gerekçesi “…Çalışmaya konu alanı oluşturan parsellerin tamamı aynı özel mülkiyette olmasına karşın alan fonksiyon ve yapılanma koşulları açısından parçacıldır. Bu durum özel mülkiyet sahipliliği açısından uygulamada güçlükler çıkarmaktadır….Fonksiyon alanlarının bütünleştirilmesi, donatı alanlarının alansal olarak daha kullanışlı hale getirilmesi amacıyla plan değişikliği çalışmasının yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır” olarak açıklandı.

5 KAT SINIRI

Bu gerekçe doğrultusunda İBB tarafından hazırlanan planda parseller “Ticaret-Konut”, “Eğitim”, “Park ve Yeşil Alan”, “Yol Alanı” şeklinde tanımlandı. Ticaret ve konut alanlarında yapılaşma koşulları ise en çok 5 kat ve emsal 1.50 olarak belirlendi. Plana, “İstanbul Valiliği ve yüklenici arasındaki 2017 tarihli protokol şartları doğrultusunda belirtilen ortaokul inşaatının tamamlanıp geçici kabulleri yapılmadan söz konusu parselde yapılacak inşaata yapı kullanma belgesi verilemez” notu da eklendi.

YAPILAŞMA VE NÜFUS ARTTIRILDI

Yapılan plan değişikliğine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendi birimleri de karşı çıktı. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü plan değişikliğini, yapılaşmayı dolayısıyla ulaşım taleplerini arttırıcı nitelik taşıdığı için bölgesel ulaşım sistemi açısından uygun bulmadı. Genel bir değerlendirme yapan İBB Planlama Müdürlüğü, değişikliğin “Sosyal Tesis Alanı” donatısını azaltıcı, yapılanmayı, nüfusu ve dolayısıyla ulaşım taleplerini arttırıcı bularak emsal teşkil edici nitelik taşıdığına dikkatleri çekti.

307 METREKARE PARK

Planlama Müdürlüğü, plan değişikliği ile alanın 4 bin 50 metrekaresinin “Eğitim Alanı”, 9 bin 958 metrekaresinin “Ticaret+Konut Alanı”, 307 metrekaresinin ise “Park ve Yeşil Alan” olarak önerildiğini belirtti. Önerilen 9 bin 958 metrekarelik “Ticaret+Konut” fonksiyonu içerisinde yer alacak konut kullanımı miktarının belirsiz olduğuna da dikkat çekildi. Beyoğlu Belediyesi’nin aynı mahallede 3 bin 866 metrekarelik “Eğitim Alanı”nın, Hasköy Karayolu Tüp Geçiş Tünelleri’nin giriş çıkış güzergahında kalması sebebiyle bu plan kapmasında değerlendirilmesini istediği ancak teklif edilen plan değişikliği ile ayrılan yaklaşık 4 bin 50 metrekarelik eğitim alanının bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalacağı belirtildi. Yapılan plan değişikliğine CHP grubu da karşı çıktı.

Kaynak: Sözcü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz